Prošlo je petnaest godina od osnivanja Otočnog Sabora – udruge za razvitak hrvatskih otoka i koristimo priliku da se zahvalimo svim otočankama, otočanima, ljubiteljima i zaljubljenicima otoka, koji su tada podržali ideju pok. mr Zlatka Sorića za osnivanjem Otočnog Sabora i što se Otočni Sabor danas profilirao u jednu kvalitetnu otočnu udrugu i što se cijelo vrijeme držao svoga cilja osnivanja i rada kroz okupljanje i povezivanje svih otočana i prijatelja mora i otoka kako bi svojim zajedničkim djelovanjem pokušali ubrzati razvitak hrvatskih otoka te izjednačiti uvjete života na otoku i kopnu, sudjelovali u promicanju interesa za razvoj otoka, štitili prirodu i kulturnu baštinu otoka, razvijali ekološku svijest, sprječavali ugrožavanje drugih mjesta na otoku i drugih otoka, pomagali legalnoj vlasti primjenom tolerantnog dijaloga, djelujući „ni pri ni protiv vlasti“.
Redovni izborni Sabor (Skupština) Otočnog Sabora - udruge za razvitak hrvatskih otoka
Sastanku je nazočio ministar regionalnog razvoja i fondova EU Tomislav Tolušić, zamjenik ministra pomorstva Miro Škrgetić i pomoćnica ministra pomorstva Jadranka Fržop.
Čime je i službeno započeta procedura za proglašenje malog ribolova kao nematerijalnog kulturnog dobra.
Drage otočanke, dragi otočani i građani Republike Hrvatske,
Otočni Sabor i Sveučilište u Zadru zajednički je podnijelo Ministarstvu kulture Republike Hrvatske prijedlog za pokretanje zaštite tradicijskog ribolova na hrvatskim otocima i u priobalju kao nematerijalnog kulturnog dobra.
Angažiranjem Otočnog Sabora kao članice ESIN-a i samog ESIN-a prema Europskom parlamentu i sudjelovanjem Otočnog Sabora na okruglom stolu u Bruxellesu po pitanju sa kojima se suočavaju otočni gospodarstvenici i sami otočani u udaljenim područjima diljem Europe. Uspjelo se da Europski parlament donese rezoluciju o posebnoj situaciji na otocima. Za donošenje ove rezolucije ipak se moramo zahvaliti europarlamentarcima koji dolaze iz država koje u svom sastavu imaju otoke i tako su upoznati sa različitosti življenja na otoku u odnosu na kopno. Nastavak borbe za otoke od strane ESIN-a je i održavanje godišnje Skupštine ESIN-a za 2016. u Bruxellesu
Na sjednici se raspravljalo o dobivenim odgovorima na upućeno otvoreno pismo svim političkim strankama i nezavisnim listama koje su sudjelovale na izborima za novi saziv Hrvatskog Sabora, o završetku pilot-projekta HHMES i službenom pokretanju zaštite tradicijskog načina života na otocima i priobalju prema Ministarstvu kulture.
Otočni Sabor, predstavnici Koalicije udruga u zdravstvu, udruga Sigurnost u prometu i Udruge obitelji stradalih u prometu zajedno sa organizatoricom potpisivanja peticije gospođ. Mirtom Grandić dana 20.01.2016. godine uručili su peticiju za nastavak rada hitne helikopterske medicinske službe u Republici Hrvatskoj predsjedniku Hrvatskog sabora akademiku Željku Reineru, Uredu predsjednice Republike Hrvatske, Domoljubnoj koaliciji, koaliciji Hrvatska raste i Mostu. Nakon formiranja Hrvatske Vlade peticija će biti uručena ministrima turizma, prometa i zdravlja.
Otočni Sabor zajedno s udrugama Sigurnost u prometu, Udrugom obitelji osoba stradalih u prometu, Udrugom Srce i Hrvatskim društvom za prevenciju moždanog udara dao je podršku projektu HHMS-u (helikopterskoj hitnoj pomoći).